Νίκη στο δεύτερο παιχνίδι του πρωταθλήματος
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ-ΑΣ-ΓΙΑΝΝΕΝΑ-311021-1
Φωτό: MAGICFOCUS / © ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ
News RoomNews Room31 Οκτωβρίου, 2021 00:210

Για δεύτερη φορά σε διάστημα 20 ημερών ο ΑΣ Γιάννενα «υποκλίνεται» στον Φιλαθλητικό ΓΣ.

Μετά το φιλικό παιχνίδι που έγινε στις 9/10 στο ΔΑΚ, στο οποίο τότε ο Φιλαθλητικός νίκησε με 3-1 σετ, η νίκη επαναλήφθηκε σήμερα, στο δεύτερο παιχνίδι του πρωταθλήματος για την Πρεβεζάνικη ομάδα, με 3-0 σετ.

Ο Φιλαθλητικός μετράει ήδη 2 νίκες στα δύο πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος, μιας και το περασμένο Σάββατο κέρδισε εκτός έδρας την Αργώ Βόλου.

Σήμερα στο ΔΑΚ, ο Φιλαθλητικός εάν και δεν «έβγαλε» τον καλύτερό του εαυτό, ωστόσο κέρδισε την Γιαννιώτικη ομάδα. Έναν δύσκολο αντίπαλο με πολυετή πείρα στην Α2.

Στο πρώτο σετ, αν και έμεινε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά, ωστόσο κατάφερε και πέρασε μπροστά κερδίζοντάς με 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο Φιλαθλητικός κατάφερε και συνέτριψε την ψυχολογία του Α.Σ. Γιάννενα, χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Ο εκνευρισμός ήταν φανερός κάτι που φάνηκε και από τα λάθη της ομάδας των Ιωάννινων για να ολοκληρωθεί το σετ 25-19.

Στο τρίτο σετ τα κορίτσια του Πέτρου Παπαδοπουλου προσπάθησαν να κρατήσουν και τα κατάφεραν τον ίδιο ρυθμό. Ωστόσο η ομάδα έκανε μια μικρή «κοιλία» επηρεασμένη από τον τραυματισμό της Θεοδωράκη.

Κάτι όμως που δεν κράτησε πολύ. Ανέκαμψε γρήγορα και με τις αλλαγές που προχώρησε ο Πέτρος Παπαδόπουλος ο Φιλαθλητικός ολοκλήρωσε αυτό για το οποίο μπήκε σήμερα στο ΔΑΚ.

Κατάφερε να πάρει και το τρίτο σετ με 25-22 και τη νίκη με 3-0 σετ.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Παπαδόπουλος) Γκιμπερτ, Κοσμίδου, Σιούλα, Θεοδωράκη, Parshyna, Κούκα, Ρίτσα, Σάμπου, Πατακιάρα, Αγόρου, Μέλου

ΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ (Τσιούπης): Μπόζιου, Παππά Αικ., Καλουτσάκη, Chabai, Νιακοπούλου, Νταγκοπούλου, Παππά, Τικμανίδου, Ανουλίδου, Κακαγή, Μίχου, Μπάρλα, Μπουρλή, Τσάμου.

Φωτογραφίες: MAGICFOCUS

Τελευταία ενημέρωση 31 Οκτωβρίου 2021 00:24:03 από News Room